Potravinárske prísady

 
 

Termín adícia je odvodený z latinského additio - pridávanie, chemický pochod. V potravinárstve sa aditíva označujú termínom prísady. Sú to látky pridávané do potravín za účelom ich konzervovania alebo zlepšenia ich vlastností.


látky upravujúce vzhľad potravín /farbivá a bielidlá/, pridávajú sa do zmrzlín, krémových syrov

látky predlžujúce skladovateľnosť potravín /konzervačné prostriedky/, používajú sa hlavne v mastných výrobkoch,

látky upravujúce fyzikálne vlastnosti /rôzne zahusťovadlá a želirujúce prostriedky, emulgátory a stabilizátory/.

látky upravujúce vôňu a chuť /rôzne aromatické látky a esencie/

látky upravujúce chuť / umelé sladidlá, kypriace prášky, takými to látkami sú:sacharín, tanín, glutaman sódny/


ZLOŽENIE POTRAVÍN

Zložiť potravu presne podľa požiadaviek nášho tela sa nám nikdy úplne nepodarí. Museli by sme poznať veľa údajov o nutričnej hodnote každej potraviny, laboratórne ju skúmať a vážiť každú porciu.

Predovšetkým by sme museli byť veľmi uvedomelí, jesť menšie porcie, nejesť medzi jedlami a ubrániť sa falošným signálom tela - nutkaným chutiam. Ide o pudové správanie. jeho príčinou môže byť stres,alebo  nedostatok niektorej živiny.

Môžu nás zradiť aj potraviny, v ktorých nie sú také živiny, ktoré očakávame, takže jeme viac a s potrebnými živinami prijímame aj tie, ktorých máme nadbytok. Výsledkom je nebezpečná  nadváha. Mnohí sú obézni a aj napriek tomu ich telo trpí nedostatkom. 

 

 

 

Nadmerná a nesprávna výživa vedie k tomu, že telo ukladá nezúžitkovateľné látky vo forme tuku, odpadov a toxínov. Ak prijímame priveľa potravín, zanášajú sa črevné steny. Následkom je zápcha, postupná intoxikácia organizmu a poškodenie  črevnej flóry. V takom stave sa nemôžu vytvárať laktobaktérie, ktoré črevo potrebuje pre svoju činnosť, ani enzýmy a vitamíny. Črevo sa  deformuje a stáva sa nepriepustné. Takto zanesené črevo vysiela jedy  do celého organizmu.. O tom ako sa dá telo vyčistiť a dozviete ďalej.