Bielkoviny/proteíny/

             

 

Všetky tkanivá každá bunka v tele obsahuje bielkoviny. Tvoria časť svalov, kostí, vlasov, nechtov a kože a predstavujú približne 20 % celkovej telesnej hmotnosti. Rôzne bielkoviny sa ďalej podieľajú na činnosti enzýmov, hormónov, neurotransmiterov a protilátok. Také bielkoviny ako napr. hemoglobín, myoglobín a ďalšie neustále udržiavajú telesné tkanivá v dobrom stave a zdravie celého organizmu.
Bielkoviny sú zložené z aminokyselín, ktorých je celkom 20.  Bielkoviny v tele majú svoje špecifické funkcie.
Organizmus získava aminokyseliny z bielkovinovej potravy. Tráviace enzýmy štiepia bielkovinové reťazce na jednotlivé zložky. Telo uvoľnené aminokyseliny absorbuje a používa k tvorbe nových kombinácií, ktoré sú potrebné pre rast, udržiavanie a riadenie telesných funkcií a procesov.

Existujú dva typy aminokyselín - tzv. esenciálne a neesenciálne. Osem esenciálnych aminokyselín si nemôže telo syntetizovať v dostatočnom množstve, preto musia byť dodávané potravou. Naproti tomu dvanásť neesenciálnych aminokyselín je organizmus schopný vytvoriť z iných aminokyselín, nachádzajúcich sa v potrave. Potraviny obsahujúce živočíšne bielkoviny – mäso, mlieko a vajcia – obsahujú dostatočné množstvo všetkých esenciálnych aminokyselín. V bielkovinách rastlinného pôvodu väčšinou jedna alebo niekoľko esenciálnych aminokyselín buď úplne chýba alebo sú prítomné v nedostatočnom množstve. Tieto potraviny však môžu byť kombinované tak,že výsledná potrava potom zabezpečuje organizmu všetky aminokyseliny v potrebnom množstve. Všetky sójové výrobky a sójové mlieko sú úplné bielkoviny.

 

Telo nie je schopné ukladať voľné aminokyseliny, preto bielkoviny neustále štiepi a znovu syntetizuje. Tento proces vyžaduje neustále dopĺňanie bielkovín potravou. V prípade prebytku niektorých aminokyselín alebo bielkovín dochádza v pečeni k ich premene na glukózu, ktorá sa využije vo forme energie.

Bielkoviny majú význam pre výstavbu organizmu, svalových tkanív a telesných orgánov, enzýmov, hormónov a imunitného systému..

Spracovanie bielkovín začína už v žalúdku, kde kyslé prostredie a enzým nazývaný pepsín vylučované žalúdočnými bunkami rozkladá bielkoviny. 

Všetky sójové výrobky a sójové mlieko sú úplné bielkoviny.

Z mliečnych výrobkov napríklad jogurty alebo kyslé mlieko, ak neobsahujú cukry a sú z prírodných zdrojov alebo vyrobené doma, obsahujú kompletné biekovinové zdroje.

Väčšina ľudí nemá dostatočný prísun potravy s vysokým obsahom vlákniny.


                     



Živočíšne bielkoviny

Výhodou je, že obsahujú aj esenciálne aminokyseliny, teda tie, ktoré si telo nevie vyrobiť. Pri ich štiepení, však vzniká veľa odpadových látok, preťaženiu trávenia a výsledkom môže byť zápcha alebo príliš častá stolica. Obrovskou nevýhodou je, že živočíšne bielkoviny obsahujú aj veľké množstvo tukov, čo je pri chudnutí nežiaduce. S každým 1 gramom bielkovín prijímate aj 1,2 gramu tuku! Keď tak sa odporúča konzumácia hydiny, králika, nízkotučných syrov alebo netučného tvarohu.

                                                

                                    

 

 

Rastlinné bielkoviny

Ich výhodou je ľahká stráviteľnosť a pri ich trávení a štiepení nevzniká veľa odpadových látok. Rastlinné bielkoviny nemajú takmer žiadny tuk a preto pri ich konzumácii chudnete rýchlejšie. Konzumácia výlučne rastlinných bielkovín však nepokrýva potrebu všetkých esenciálny aminokyselín, čo by mohol byť problém. Východiskom je však sója a sójové výrobky a produkty.