Prečo voda?

Voda je najdôležitejšou súčasťou denného príjmu človeka, pretože tvorí až 2/3 nášho tela. Nedostatok vody v tele môže spôsobiť veľké problémy a to už po niekoľkých dňoch. 



Ak je dlhodobejšie výdaj tekutín  väčší ako príjem môžu nastať bolesti hlavy, nevoľnosť, malátnosť , suchosť slizníc atď. Dospelý človek by mal počas dňa prijať 2 až 3 litre tekutín, v období horúčav alebo pri zvýšenej fyzickej námahe aj viac. Optimálne je prijať 4 dcl vody na každých 10 kg váhy človeka. Čiže človek vážiaci 70 kg by mal denne prijať 2,8 litra vody.



Príjem tekutín by mal byť rozložený počas dňa, pričom 2/3 dennej dávky by mal človek prijať dopoludnia, pretože vtedy v tele prebieha proces čistenia. Je veľmi dôležité piť vodu pravidelne v menších dávkach a nečakať až na pocit smädu, lebo vtedy už telo signalizuje že mu chýbajú tekutiny. 


Samozrejme množstvo tekutín je pre každého človeka individuálne v závislosti od veku, telesnej konštrukcie, fyzickej aktivity a záťaži.


V našom tele denne prebieha nespočetné množstvo chemických reakcií,pričom každá sa deje za prítomnosti vody. Čiže aj bez toho, aby sme  vynaložili fyzickú námahu naše telo vodu spotrebuje tým, že dýchame, bije nám srdce a pod.



Hlavným orgánom zodpovedným za množstvo vody v tele sú obličky, ktoré sa pri nedostatku tekutín  snažia udržiavať zásoby vody, no súčasne zadržiavajú aj látky, ktoré sú pre telo škodlivé.  Práve preto je potrebné vypiť dostatočné množstvo tekutín aby sa všetky toxíny vyplavili z tela von.



 


                                            
















Sladené nápoje obsahujú cukor čo neprospieva našej postave a  taktiež zaťažuje žalúdok. Osvojme si prijímať dostatok  vhodných tekutín a pocítite aký priaznivý vplyv to bude mať na vaše zdravie.


Pri nedostatku tekutín sa zhusťuje krv a lymfa, spomaľujú sa chemické procesy v tele, bunky sa pomalšie obnovujú a človek rýchlejšie starne.  Preto by sme každý deň mali začať tým, že si dáme pohár vody. Ak si osvojíte dodržiavať pitný režim čoskoro zistíte, že sa cítite lepšie, prečistia sa Vám črevá, organizmus bude hydratovaný,  zistíte že máte viac energie. Sledujte však čo pijete, pretože nie všetky nápoje organizmus hydratujú. Ideálne je piť čistú vodu alebo menšie množstvo minerálnej vody s nízkym obsahom sodíka, prípadne to doplniť kvalitnými ovocnými šťavami no nie viac ako 2 – 3 dcl  šťavy denne. Alkohol, kofeínové nápoje, čierna dáva majú močopudný účinok a organizmus dehydrujú.


 

70 % nášho tela predstavuje voda. Voda je nevyhnutná na detoxikáciu a normálne fungovanie buniek. Hydratáciou dokážeme zahnať hlad a chudnúť, nakoľko  vďaka vode telo začne vyplavovať toxíny z tukových buniek.

 

Voda z vodovodu je jediný nápoj, ktorý sa môže piť bez obáv dlhodobo a nemá nežiaduce účinky.  Ak ju necháme 10 minút variť, zvýši sa tým jej pozitívny účinok.

Ideálna denná konzumácia vody je 3 -5 litrov  vody (0,4 dcl na každých 10 kg telesnej váhy). Ak sme nikdy nepili takéto množstvá vody, treba začať pomaly (1 liter a viac). Náš organizmus  sa musí na zvýšenú konzumáciu vody adaptovať. Treba piť šálku vody každú hodinu, aby sme nepreťažili svoj organizmus. Zo začiatku budeme veľa močiť, lebo naše telo sa začne zbavovať toxínov. Neskôr sa dajú zvládnuť 4 litre vody denne aj bez častého močenia.

Moč - ak je tmavožltý a zapácha, znamená to, žeje telo dehydrované.

Moč by mal byť bledožltý s minimálnym zápachom.

Pôsobenie teplej vody:

-posilňuje trávenie , -odvádza nadbytočnú vlhkosť, -podporuje prečistenie organizmu, -napomáha chudnutiu,- je osviežujúca


Teplá voda dodáva telu šťavy, bez toho, aby oslabovala trávenie. Je preto ideálny nápoj na uhasenie smädu. Pôsobí dobre na chudnutie, pretože posilňuje odvodňovanie a trávenie. Vytvára príjemný pocit  tepla a má liečebné účinky.

Voda, obličky, lymfatický systém

Ak málo pijeme, toxíny a odpad, ktorý obličky nestačia vylúčiť močom, prechádza do pohlavného systému a podporujú vznik zápalových ochorení, cysty, myómy, problémy s vaječníkmi a výtoky.

Ak sú obličky zanesené, presúvajú odpad a toxíny do lymfatického systému. Je to systém lymfatických ciev, v ktorých cirkuluje lymfa a sú ňou prestúpené všetky tkanivá nášho tela. Lymfa prechádza cez lymfatické uzliny, kde sa filtruje, zadržiava baktérie a produkuje jeden druh bielych krviniek - lymfocyty. Lymfocyty majú na starosti imunitu – t.j. ochranu organizmu proti choroboplodným zárodkom.